Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн санаачлагаар шүүхийн салбарт шинэтгэл хийх ажлыг хэрэгжүүлж байгаа билээ. Шүүхийн тухай багц хуулийг 2013 оны дөрөвдүгээр сарын 15-ны өдрөөс эхлэн хэрэгжүүлж эхэлсэнтэй холбогдуулан Шүүхийн тухай багц хуулийг дагаж мөрдөх журмын тухай хууль батлагдан гарсан юм. Уг хуулийн хэрэгжилтийг хангахад шаардагдах дүрэм, журам, бүтцийг батлах, зохион байгуулалтын болон бусад холбогдох арга хэмжээг 2013 оны арваннэгдүгээр сарын 1-ний өдөрт багтаан хэрэгжүүлэх үүргийг Шүүхийн Ерөнхий зөвлөл, Засгийн газарт хүлээлгээд байна.

Шүүхийн шинэтгэлийн ажлын хүрээнд боловсруулсан Шүүх байгуулах тухай хуулиар Монгол Улсын шүүхийн тогтолцоог шинэ системд шилжүүлж, анхан шатны 57 шүүх, давж заалдах шатны 21 шүүхтэй байхаар хуульчилж өгсөн юм. Үүнтэй нийцүүлэн Улсын Дээд шүүхийн шүүгчдээс бусад шүүгчдийг хуучин албан тушаалаас нь чөлөөлж, шинээр албан тушаалд томилох гэж байна.

Энэ талаар өнөөдөр Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн Тамгын газрын дарга П.Цагаан, Ерөнхийлөгчийн хуулийн бодлогын зөвлөх Ч.Өнөрбаяр нар сэтгүүлчдэд мэдээлэл хийлээ. Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн Тамгын газрын дарга П.Цагаан “Шүүхийн салбарт шинэчлэл хийснээр шүүхийн үйл ажиллагаа, шүүхийн шийдвэр иргэдэд нээлттэй, ил тод болсон. Шүүгчдийн ажлын гол бүтээгдэхүүн нь шүүхийн шийдвэр байдаг. Монгол Улсад анх удаа үүнийг ил тод болгох ажлыг хийж байна.

Монгол Улсын Ерөнхийлөгч шүүгчдийг томилох, чөлөөлөх эрхтэй. Энэ эрхийнхээ дагуу анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн шүүгчдийг томилж чөлөөлөх гэж байна” гэлээ. Шүүгчийн эрх зүйн байдлын тухай хуулийн 15 дугаар зүйлийн 15.2 дахь хэсэгт “Ерөнхийлөгч Шүүхийн ерөнхий зөвлөлөөс санал болгосон нэр дэвшигчийг судлан үзэж, түүнийг томилох буюу томилохоос татгалзах шийдвэрийн аль нэгийг гаргана” хэмээн заасан байдаг. Үүний дагуу Монгол Улсын Үндсэн хуулийн 51 дүгээр зүйлийн 2, Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн тухай хуулийн 12 дугаар зүйлийн 16, Шүүгчийн эрх зүйн байдлын тухай хуулийн 15 дугаар зүйлийн 15.1 дэх хэсэгт тус тус заасан бүрэн эрхийнхээ хүрээнд шүүгчдийг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч томилно.

Шүүхийн шинэтгэлийг бүрэн утгаар нь хэрэгжүүлэхийн тулд хамгийн сайн, чадварлаг, мэргэшсэн, ёс зүйтэй шүүгчдийг шилж сонгох нь шүүхийн шинэтгэлийг амжилттай хэрэгжүүлэх үндэс суурь юм.  Иймд шинээр томилогдох гэж буй шүүгчдийг судлах ажилд иргэдийн оролцоочухалгэж үзжээ.

Анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн шүүгчдийн нэрсийг шинэ зохион байгуулалтын дагуу өргөн бариад байна. Шүүгчдийн нэрсийг нийтэд зарлаж хэвлэл, мэдээллийн хэрэгслээр мэдээлэх юм. Өмнө нь эдгээр шүүгчид хэрхэн ажиллаж байсан талаар иргэдээс үнэн бодитой мэдээлэл авахаар болоод байна. Иргэд үнэн, бодитой мэдээлэл өгөх үүрэгтэй бөгөөд нэр, хаягаа тодорхой бичиж арванхоёрдугаар сарын 1-нээс өмнө ирүүлэх юм.

Иргэд шүүгчийн албан тушаалд шинээр болон дахин томилогдох гэж буй дараах хүмүүсийн мэргэжлийн ёс зүй, чадварын талаарх санал, бодлоо 2013 оны арванхоёрдугаар сарын 1-ний дотор багтааж дор дурдсан хаягаар ирүүлэх боломжтой. Санал өгч буй иргэн өөрийн овог, нэр, холбогдох утасны дугаарыг заавал бичих шаардлагатайг анхааруулж байна. Иргэд дараах хаягаар шүүгчдийн талаарх саналаа ирүүлнэ. Үүнд:

Хаяг:

Ерөнхийлөгчийн Тамгын газар

Сүхбаатар дүүрэг, 6 дугаар хороо, 14201

Их эзэн Чингис хааны нэрэмжит талбай 1

Факс: +976 5126 1273

Цахим шуудан: irgen@president.mn

delgermaa@president.mn

МОНГОЛ УЛСЫН ШҮҮХИЙН ШҮҮГЧИД ШИЛЖ СОНГОХ, ДАХИН ТОМИЛОХ ГЭЖ БУЙ АЛБАН ТУШААЛТНЫ НЭРС, АЛБАН ТУШААЛЫН ЖАГСААЛТ

 

 

 

 

ДАВЖ ЗААЛДАХ ШАТНЫ ШҮҮХИЙН ШҮҮГЧИД

д/д Овог, Нэр Хот, аймаг Албан тушаал

1

Түндэвийн Даваасүрэн Архангай Ерөнхий шүүгч

2

Данзангийн Эрдэнэбилэг Архангай Шүүгч

3

Сүрэнхорлоогийн Өсөхбаяр Архангай Шүүгч

4

Намдагсүрэнгийн Батсайхан Баян-Өлгий Ерөнхий шүүгч

5

Солтанмуратын Өмирбек Баян-Өлгий Шүүгч

6

Асылханы Сауле Баян-Өлгий Шүүгч

7

Хабыкейн Жардемхан Баян-Өлгий Шүүгч

8

Готовын Уламбаяр Баянхонгор Ерөнхий шүүгч

9

Магнайбаярын Мөнхдаваа Баянхонгор Шүүгч

10

Ёндонгийн Бямбацэрэн Булган Ерөнхий шүүгч

11

Сампилын Уранчимэг Булган Шүүгч

12

Сандагийн Цэцэгмаа Булган Шүүгч

13

Маруушийн Хүрэлбаатар Булган Шүүгч

14

Пүрэвийн Лагчаа Говь-Алтай Ерөнхий шүүгч

15

Шаравын Баттогтох Говь-Алтай Шүүгч

16

Төмөрпүрэвийн Жаргалсайхан Говь-Алтай Шүүгч

17

Гомбын Лхагвамаа Говьсүмбэр Ерөнхий шүүгч

18

Хишгээгийн Байгалмаа Говьсүмбэр Шүүгч

19

Гэрэлийн Тэгшсуурь Говьсүмбэр Шүүгч

20

Лувсандашийн Амарсанаа Дархан-Уул Ерөнхий шүүгч

21

Цэдэн-Ишийн Туяа Дархан-Уул Шүүгч

22

Сосорбарамын Энхжаргал Дархан-Уул Шүүгч

23

Бодьгэрэлийн Бямбасүрэн Дархан-Уул Шүүгч

24

Гэндэндоржийн Болормаа Дорноговь Ерөнхий шүүгч

25

Нэргүйн Батчимэг Дорноговь Шүүгч

26

Нопын Болормаа Дорноговь Шүүгч

27

Арвинбуянгийн Энхбаатар Дорнод Ерөнхий шүүгч

28

Тэрбишийн Энхтуяа Дорнод Шүүгч

29

Зундуйн Энхцэцэг Дорнод Шүүгч

30

Намхайн Цогоо Дорнод Шүүгч

31

Лхүндэвийн Наранбаяр Дорнод Шүүгч

32

Тогооборын Бямбажав Дундговь Ерөнхий шүүгч

33

Шагдаргомбын Төмөрбаатар Дундговь Шүүгч

34

Цогт-Очирын Отгонцэцэг Дундговь Шүүгч

35

Рашзэвэгийн Мөнх-Эрдэнэ Дундговь Шүүгч

36

Оросоогийн Нарангэрэл Завхан Ерөнхий шүүгч

37

Жигдэнгийн Баттогтох Завхан Шүүгч

38

Батлайн Намхайдорж Завхан Шүүгч

39

Бадамдоржийн Ариунбаяр Завхан Шүүгч

40

Пүрэвсүрэнгийн Батсайхан Орхон Ерөнхий шүүгч

41

Ядамсүрэнгийн Туул Орхон Шүүгч

42

Паньдийн Долгормаа Орхон Шүүгч

43

Буурайн Баттөр Орхон Шүүгч

44

Лувсандашийн Гансүх Өвөрхангай Ерөнхий шүүгч

45

Намсрайн Гачмаа Өвөрхангай Шүүгч

46

Гомбын Адъяатогтох Өвөрхангай Шүүгч

47

Лоолгойн Нямдорж Өвөрхангай Шүүгч

48

Нямдоржийн Насанжаргал Өмнөговь Ерөнхий шүүгч

49

Гаажидын Дэлгэрбямба Өмнөговь Шүүгч

50

Дорждэрэмийн Байгалмаа Сүхбаатар Ерөнхий шүүгч

51

Ядамсүрэнгийн Алтаннавч Сүхбаатар Шүүгч

52

Гун-Аагийн Сүрэн Сүхбаатар Шүүгч

53

Батжаргалын Батзориг Сэлэнгэ Ерөнхий шүүгч

54

Дагвадоржийн Буянжаргал Сэлэнгэ Шүүгч

55

Сүнжидмаагийн Оюунцэцэг Сэлэнгэ Шүүгч

56

Цээлийн Амаржаргал Сэлэнгэ Шүүгч

57

Гөлгөөгийн Давааренчин Сэлэнгэ Шүүгч

58

Дарамын Мягмаржав Төв Ерөнхий шүүгч

59

Дамдинсүрэнгийн Гансүх Төв Шүүгч

60

Дагвын Оюунчулуун Төв Шүүгч

61

Надмидын Мөнхжаргал Увс Ерөнхий шүүгч

62

Дагвын Жамбалсүрэн Увс Шүүгч

63

Доржийн Тайванхүү Ховд Ерөнхий шүүгч

64

Бэгзийн Дамба Ховд Шүүгч

65

Нямжавын Туяа Ховд Шүүгч

66

Мөнхбаярын Нямбаяр Ховд Шүүгч

67

Зундуйн Хосбаяр Хөвсгөл Ерөнхий шүүгч

68

Батчулууны Сосорбарам Хөвсгөл Шүүгч

69

Банзрагчийн Оюунцэцэг Хөвсгөл Шүүгч

70

Төмөрбаатарын Ганбат Хөвсгөл Шүүгч

71

Базаргарьдын Сүхгомбо Хэнтий Ерөнхий шүүгч

72

Борын Дэнсмаа Хэнтий Шүүгч

73

Одонгийн Баатарсүх Хэнтий Шүүгч

74

Базарсүрэнгийн Сарантуяа Нийслэл Ерөнхий шүүгч

75

Түмээгийн Гариймаа Нийслэл Шүүгч

76

Цэнд-Аюушийн Ичинхорлоо Нийслэл Шүүгч

77

Чимэдрэгзэнгийн Оюунцэцэг Нийслэл Шүүгч

78

Лувсаншаравын Даваасүрэн Нийслэл Шүүгч

79

Даваахүүгийн Мөнхтуул Нийслэл Шүүгч

80

Ширэндэвийн Бат-Эрдэнэ Нийслэл Шүүгч

81

Цэвээндоогийн Өрнөндэлгэр Нийслэл Шүүгч

82

Мянгаагийн Наранцэцэг Нийслэл Шүүгч

83

Пунцагийн Золзаяа Нийслэл Шүүгч

84

Гүррагчаагийн Алтанчимэг Нийслэл Шүүгч

85

Мөнхөөгийн Пүрэвсүрэн Нийслэл Шүүгч

86

Жаргалсайханы Оюунтунгалаг Нийслэл Шүүгч

87

Чагдаагийн Хосбаяр Нийслэл Шүүгч

88

Төмөрбаатарын Өсөхбаяр Нийслэл Шүүгч

89

Очирбатын Чулуунцэцэг Нийслэл Шүүгч

90

Намсрайн Батзориг Нийслэл Шүүгч

91

Сономдовчингийн Энхтөр Нийслэл Шүүгч

92

Цогийн Оч Нийслэл Шүүгч
       

АНХАН ШАТНЫ ШҮҮХИЙН ШҮҮГЧИД

93

Ванд-Очирын Цэцэнбилэг Архангай сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

94

Раднаасамбуугийн Алтанцэцэг Архангай сум дундын шүүх Шүүгч

95

Самбуугийн Чулуунаа Архангай сум дундын шүүх Шүүгч

96

Дагийшаравын Бямбасүрэн Архангай сум дундын шүүх Шүүгч

97

Доржийн Байгалмаа Архангай сум дундын шүүх Шүүгч

98

Батбайн Мангилик Баян-Өлгий сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

99

Тогтоолын Байгонак Баян-Өлгий сум дундын шүүх Шүүгч

100

Дүйсенбекийн Көбеш Баян-Өлгий сум дундын шүүх Шүүгч

101

Халамханы Мейрамбек Баян-Өлгий сум дундын шүүх Шүүгч

102

Кадирбекийн Бүлдирген Баян-Өлгий сум дундын шүүх Шүүгч

103

Акраны Дауренбек Баян-Өлгий сум дундын шүүх Шүүгч

104

Батаагийн Гэрэлмаа Баянхонгор сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

105

Батмөнхийн Болор-Эрдэнэ Баянхонгор сум дундын шүүх Шүүгч

106

Чулуунбаатарын Байгалмаа Баянхонгор сум дундын шүүх Шүүгч

107

Лхагвасүрэнгийн Нарангэрэл Баянхонгор сум дундын шүүх Шүүгч

108

Гомбодоржийн Ганбаатар Баянхонгор сум дундын шүүх Шүүгч

109

Содовын Цэрэндулам Булган сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

110

Ганбаатарын Мягмарсүрэн Булган сум дундын шүүх Шүүгч

111

Сүрэнгийн Цэрэнханд Булган сум дундын шүүх Шүүгч

112

Лхагвасүрэнгийн Дарьсүрэн Булган сум дундын шүүх Шүүгч

113

Дашдоржийн Мөнхөө Говь-Алтай сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

114

Данзангийн Сарантуяа Говь-Алтай сум дундын шүүх Шүүгч

115

Дагвадоржийн Мөнхтуяа Говь-Алтай сум дундын шүүх Шүүгч

116

Намхайдоржийн Оюунбилэг Говь-Алтай сум дундын шүүх Шүүгч

117

Амарын Нарантуяа Говь-Алтай сум дундын шүүх Шүүгч

118

Одцэрэнгийн Однямаа Говьсүмбэр сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

119

Бэгзийн Аминчимэг Говьсүмбэр сум дундын шүүх Шүүгч

120

Базаррагчаагийн Наранчимэг Говьсүмбэр сум дундын шүүх Шүүгч

121

Баясгалангийн Баттулга Говьсүмбэр сум дундын шүүх Шүүгч

122

Банзайн Манлайбаатар Дархан-Уул сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

123

Ёндонгийн Ринзаан Дархан-Уул сум дундын шүүх Шүүгч

124

Лхагваагийн Оюунцэцэг Дархан-Уул сум дундын шүүх Шүүгч

125

Түмэнбаярын Энхжаргал Дархан-Уул сум дундын шүүх Шүүгч

126

Дулмаагийн Оюундарь Дархан-Уул сум дундын шүүх Шүүгч

127

Батбаярын Цолмонбаатар Дархан-Уул сум дундын шүүх Шүүгч

128

Давагийн Алтантуяа Дархан-Уул сум дундын шүүх Шүүгч

129

Ягнайжавын Туул Дархан-Уул сум дундын шүүх Шүүгч

130

Зоригтын Тунгалагмаа Дархан-Уул сум дундын шүүх Шүүгч

131

Хасбаатарын Ганболд Дорноговь сум дундын 1-р шүүх Ерөнхий шүүгч

132

Данзангийн Адъяасүрэн Дорноговь сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

133

Сэрээтэрдагвын Байгалмаа Дорноговь сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

134

Дүвжирийн Наранцэцэг Дорноговь сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

135

Эрдэнэ-Очирын Болормаа Дорноговь сум дундын 2-р шүүх Ерөнхий шүүгч

136

Адилбишийн Сайнтөгс Дорноговь сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

137

Дашзэвэгийн Цэдэнпэлжээ Дорноговь сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

138

Аюушийн Цэрэнханд Дорноговь сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

139

Сүхбаатарын Ганчимэг Дорнод  сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

140

Түмээгийн Байгалмаа Дорнод  сум дундын шүүх Шүүгч

141

Лхамсүрэнгийн Батжаргал Дорнод  сум дундын шүүх Шүүгч

142

Ширчингийн Алтанцэцэг Дорнод  сум дундын шүүх Шүүгч

143

Үржинбадамын Одгэрэл Дорнод  сум дундын шүүх Шүүгч

144

Жигмэддоржийн Долгормаа Дорнод сумын шүүх Ерөнхий шүүгч

145

Батдолгорын Энхбаатар Дорнод сумын шүүх Шүүгч

146

Жамъянгийн Наранбаяр Дорнод сумын шүүх Шүүгч

147

Ганбаатарын Уртнасан Дорнод сумын шүүх Шүүгч

148

Базаррагчаагийн Түмэнцэцэг Дорнод сумын шүүх Шүүгч

149

Сүхбаатарын Сэржмядаг Дундговь сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

150

Цэрэндоржийн Жамбалсүрэн Дундговь сум дундын шүүх Шүүгч

151

Даваагийн Уранчимэг Дундговь сум дундын шүүх Шүүгч

152

Гармаадоржийн Мөнхбат Дундговь сум дундын шүүх Шүүгч

153

Лувсандоржийн Одончимэг Дундговь сум дундын шүүх Шүүгч

154

Доржийн Ням Завхан сум дундын 1-р шүүх Ерөнхий шүүгч

155

Зоригоогийн Нандинцэцэг Завхан сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

156

Ламжавын Эхлэлт Завхан сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

157

Шоовдорын Одонзул Завхан сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

158

Намжилцэрэнгийн Дэлгэрмаа Завхан сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

159

Чадраагийн Энхтөр Завхан сум дундын 2-р шүүх Ерөнхий шүүгч

160

Жамбалын Отгонхишиг Завхан сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

161

Баатаржавын Ихтамир Завхан сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

162

Даваасүрэнгийн Ариунцэцэг Орхон сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

163

Бат-Очирын Бямбасүрэн Орхон сум дундын шүүх Шүүгч

164

Шараагийн Эрдэнэцэцэг Орхон сум дундын шүүх Шүүгч

165

Балдангомбын Хишигдаваа Орхон сум дундын шүүх Шүүгч

166

Жавзмаагийн Байгалмаа Орхон сум дундын шүүх Шүүгч

167

Рагчаагийн Үүрийнтуяа Орхон сум дундын шүүх Шүүгч

168

Хумбаагийн Отгонжаргал Өвөрхангай сум дундын 1-р шүүх Ерөнхий шүүгч

169

Нарангэрэлийн Энхмаа Өвөрхангай сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

170

Дагвадоржийн Мөнхтуяа Өвөрхангай сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

171

Мягмарсүрэнгийн Мандахбаяр Өвөрхангай сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

172

Хаянхярваагийн Оюунжаргал Өвөрхангай сум дундын 2-р шүүх Ерөнхий шүүгч

173

Буниагийн Оюунцэцэг Өвөрхангай сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

174

Борисын Отгонтуяа Өвөрхангай сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

175

Шагдарсүрэнгийн Гандансүрэн Өвөрхангай сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

176

Равданжамцын Уранчимэг Өмнөговь сум дундын 1-р шүүх Ерөнхий шүүгч

177

Халзанхүүгийн Гэрэлмаа Өмнөговь сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

178

Тогоочийн Дэлгэрмаа Өмнөговь сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

179

Эрдэнэбилэгийн Оюун-Эрдэнэ Өмнөговь сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

180

Цэрэнчимэдийн Мөнхтулга Өмнөговь сум дундын 2-р шүүх Ерөнхий шүүгч

181

Доржийн Баттулга Өмнөговь сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

182

Цогтбаярын Урангуа Өмнөговь сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

183

Чадраабалын Батчимэг Өмнөговь сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

184

Галбадрахын Солонго Өмнөговь сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

185

Доржпаламын Сугар Сүхбаатар сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

186

Шарын Оюунгэрэл Сүхбаатар сум дундын шүүх Шүүгч

187

Сэрдамбын Насанбуян Сүхбаатар сум дундын шүүх Шүүгч

188

Пунцагжавын Болормаа Сүхбаатар сум дундын шүүх Шүүгч

189

Чойжилын Оюунгэрэл Сүхбаатар сум дундын шүүх Шүүгч

190

Лхагвын Энхтайван Сэлэнгэ сум дундын 1-р шүүх Ерөнхий шүүгч

191

Дамдинжавын Мөнхцэцэг Сэлэнгэ сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

192

Базарсадын Нацагдорж Сэлэнгэ сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

193

Ламжавын Соёлмаа Сэлэнгэ сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

194

Сэмжидийн Нолхоосүрэн Сэлэнгэ сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

195

Баасанжавын Эрдэнэхишиг Сэлэнгэ сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

196

Бямбын Алтанцэцэг Сэлэнгэ сум дундын 2-р шүүх Ерөнхий шүүгч

197

Бадарчийн Бямбахорлоо Сэлэнгэ сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

198

Чойнорын Мөнгөнцэцэг Сэлэнгэ сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

199

Батдэлгэрийн Хэрлэн Сэлэнгэ сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

200

Бандийн Одонцэцэг Сэлэнгэ сум дундын 3-р шүүх Ерөнхий шүүгч

201

Гончигсумын Сарантуяа Сэлэнгэ сум дундын 3-р шүүх Шүүгч

202

Цанжаагийн Үйтүмэн Сэлэнгэ сум дундын 3-р шүүх Шүүгч

203

Эрдэнэжаргалын Ариунаа Төв сум дундын 1-р шүүх Ерөнхий шүүгч

204

Жамбалын Мөнхтуяа Төв сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

205

Самбуугийн Оролмаа Төв сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

206

Дамдинжамцын Буянтогтох Төв сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

207

Лхамжавын Мөнхцэцэг Төв сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

208

Алагаагийн Мөнхзул Төв сум дундын 2-р шүүх Ерөнхий шүүгч

209

Юндэнгийн Энхмаа Төв сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

210

Цэдэвийн Отгонжаргал Төв сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

211

Пүрэвийн Баттулга Төв сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

212

Бямбаюугийн Цолмон Төв сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

213

Лхамсүрэнгийн Алтан Увс сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

214

Тогтохын Алтанчимэг Увс сум дундын шүүх Шүүгч

215

Бадамын Цагцалмаа Увс сум дундын шүүх Шүүгч

216

Мягмарын Пагма-Оролмаа Увс сум дундын шүүх Шүүгч

217

Нямжавын Гэрэлтуяа Увс сум дундын шүүх Шүүгч

218

Тумагийн Цэцэгмаа Ховд сум дундын 1-р шүүх Ерөнхий шүүгч

219

Баасайн Дима Ховд сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

220

Лхагвацэрэнгийн Гэрэлмаа Ховд сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

221

Эрдэнэбазарын Дулмаа Ховд сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

222

Баттулгын Бадрахгэрэл Ховд сум дундын 2-р шүүх Ерөнхий шүүгч

223

Цэрэнгийн Энхжаргал Ховд сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

224

Батжаргалын Дэлгэрцэцэг Ховд сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

225

Түмэндэмбэрэлийн Хүрэлбаатар Хөвсгөл сум дундын шүүх Ерөнхий шүүгч

226

Намдагийн Нямсүрэн Хөвсгөл сум дундын шүүх Шүүгч

227

Нямаагийн Баярхүү Хөвсгөл сум дундын шүүх Шүүгч

228

Сүхээгийн Уранчимэг Хөвсгөл сум дундын шүүх Шүүгч

229

Лувсангийн Эрдэнэбат Хөвсгөл сум дундын шүүх Шүүгч

230

Төмөрхүүгийн Батжаргал Хөвсгөл сум дундын шүүх Шүүгч

231

Мөнхөөгийн Эрдэнэ-Очир Хөвсгөл сум дундын шүүх Шүүгч

232

Бүдрагчаагийн Отгонбямба Хөвсгөл сум дундын шүүх Шүүгч

233

Дашдэлэгийн Ганзориг Хэнтий  сум дундын 1-р шүүх Ерөнхий шүүгч

234

Лодойн Цэрэндулам Хэнтий  сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

235

Рашзэвэгийн Булган Хэнтий  сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

236

Лхагвасүрэнгийн Уянга Хэнтий  сум дундын 1-р шүүх Шүүгч

237

Төмөрбаатарын Болормаа Хэнтий  сум дундын 2-р шүүх Ерөнхий шүүгч

238

Нямдоржийн Адъяа Хэнтий  сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

239

Мягмарын Энхмандах Хэнтий  сум дундын 2-р шүүх Шүүгч

240

Бямбаагийн Тунгалагсайхан Баянгол Ерөнхий шүүгч

241

Гоошоохүүгийн Даваадорж Баянгол Шүүгч

242

Равдандоржийн Алтантуяа Баянгол Шүүгч

243

Дансрангийн Наранцэцэг Баянгол Шүүгч

244

Лханаажавын Оюунчимэг Баянгол Шүүгч

245

Цэвэгдоржийн Оюунчимэг Баянгол Шүүгч

246

Данжаадын Уранчимэг Баянгол Шүүгч

247

Жагарын Байгалмаа Баянгол Шүүгч

248

Очирбатын Номуулин Баянгол Шүүгч

249

Осордэлэгийн Жанчивнямбуу Баянгол Шүүгч

250

Довдонгийн Очмандах Баянгол Шүүгч

251

Магсарын Нармандах Баянгол Шүүгч

252

Чулуунбаатарын Цэнд Баянгол Шүүгч

253

Амаржаргалын Алтанхуяг Баянгол Шүүгч

254

Жуумаагийн Кульдана Баянгол Шүүгч

255

Мянгаагийн Баясгалан Баянгол Шүүгч

256

Цэгмидийн Дайрийжав Баянзүрх Ерөнхий шүүгч

257

Бавалын Баатар Баянзүрх Шүүгч

258

Сумъяагийн Пүрэвсүрэн Баянзүрх Шүүгч

259

Дашдаваагийн Чулуунхүү Баянзүрх Шүүгч

260

Жигжидсүрэнгийн Сэлэнгэ Баянзүрх Шүүгч

261

Дамдинжавын Солонго Баянзүрх Шүүгч

262

Самбуугийн Оюунгэрэл Баянзүрх Шүүгч

263

Цэнд-Аюушийн Батхүү Баянзүрх Шүүгч

264

Барьны Сарантуяа Баянзүрх Шүүгч

265

Нямдоржийн Одонтуул Баянзүрх Шүүгч

266

Лувсанжавын Ганзориг Баянзүрх Шүүгч

267

Чулуунбаатарын Отгонбаяр Баянзүрх Шүүгч

268

Төрбатын Шинэбаяр Баянзүрх Шүүгч

269

Дагаагийн Байгалмаа Баянзүрх Шүүгч

270

Жалцангийн Цэнгэл Баянзүрх Шүүгч

271

Нарантуяагийн Сарангүн Баянзүрх Шүүгч

272

Бямбаюугийн Цолмонгэрэл Баянзүрх Шүүгч

273

Намдагсүрэнгийн Батчимэг Баянзүрх Шүүгч

274

Чойндонгийн Даваасүрэн Баянзүрх Шүүгч

275

Цэрэндашийн Цэрэндулам Баянзүрх Шүүгч

276

Банзрагчийн Дашдондов Сонгинохайрхан Ерөнхий шүүгч

277

Үржинбадамын Түмэнжаргал Сонгинохайрхан Шүүгч

278

Чойнорын Алтанцэцэг Сонгинохайрхан Шүүгч

279

Занын Доржнамжин Сонгинохайрхан Шүүгч

280

Дорлигийн Лувсандорж Сонгинохайрхан Шүүгч

281

Дэмчигийн Энхцэцэг Сонгинохайрхан Шүүгч

282

Шаравын Оюунханд Сонгинохайрхан Шүүгч

283

Шонхойн Оюунтуул Сонгинохайрхан Шүүгч

284

Санжаагийн Амардэлгэр Сонгинохайрхан Шүүгч

285

Бадамрагчаагийн Батболор Сонгинохайрхан Шүүгч

286

Адъяахүүгийн Сарантуяа Сонгинохайрхан Шүүгч

287

Сүрэнхүүгийн Аюушжав Сонгинохайрхан Шүүгч

288

Тогтохын Гандиймаа Сонгинохайрхан Шүүгч

289

Лхамхүүгийн Баатар Сонгинохайрхан Шүүгч

290

Довчинсэнгээгийн Алтанжигүүр Сонгинохайрхан Шүүгч

291

Батнасангийн Мөнхжаргал Сонгинохайрхан Шүүгч

292

Сосорбурамын Соёмбо-Эрдэнэ Сүхбаатар Ерөнхий шүүгч

293

Тогтохын Туяа Сүхбаатар Шүүгч

294

Азуйсэдийн Мөнхзул Сүхбаатар Шүүгч

295

Шадравын Төгсгэрэл Сүхбаатар Шүүгч

296

Сайнбаярын Базарханд Сүхбаатар Шүүгч

297

Ванчигдоогийн Жавхлан Сүхбаатар Шүүгч

298

Мөнхбаярын Алдар Сүхбаатар Шүүгч

299

Энэбишийн Золзаяа Сүхбаатар Шүүгч

300

Сүхээгийн Оюунчимэг Сүхбаатар Шүүгч

301

Бадарчийн Сайханцэцэг Сүхбаатар Шүүгч

302

Содномтүнрэвийн Буд Сүхбаатар Шүүгч

303

Намжилсүрэнгийн Оюунтуяа Сүхбаатар Шүүгч

304

Санги-Очирын Олзод Сүхбаатар Шүүгч

305

Өлзийн Уянга Сүхбаатар Шүүгч

306

Ганзоригтын Билгүүн Сүхбаатар Шүүгч

307

Баярын Мөнх-Эрдэнэ Сүхбаатар Шүүгч

308

Төмөртогоогийн Энхжаргал Сүхбаатар Шүүгч

309

Ёндонгийн Цогтзандан Хан-Уул Ерөнхий шүүгч

310

Пагамын Туяат Хан-Уул Шүүгч

311

Намширын Нарантуяа Хан-Уул Шүүгч

312

Лхам-Янжингийн Оюун Хан-Уул Шүүгч

313

Самбуугийн Оюунчимэг Хан-Уул Шүүгч

314

Довжилжамцын Энхтуяа Хан-Уул Шүүгч

315

Намжилдоржийн Мөнхбаяр Хан-Уул Шүүгч

316

Дэндэвийн Батсуурь Хан-Уул Шүүгч

317

Дашцоодолын Дэлгэрцэцэг Хан-Уул Шүүгч

318

Дамбадаржаагийн Хулан Хан-Уул Шүүгч

319

Жамсранжавын Эрдэнэчимэг Хан-Уул Шүүгч

320

Хашхүүгийн Одбаяр Хан-Уул Шүүгч

321

Сэлэнгийн Батгэрэл Хан-Уул Шүүгч

322

Дашнямын Цогтсайхан Чингэлтэй Ерөнхий шүүгч

323

Цэгмэдийн Түмэндэлгэр Чингэлтэй Шүүгч

324

Түмэн-Өлзийн Алтантуяа Чингэлтэй Шүүгч

325

Гомбосүрэнгийн Буяннэмэх Чингэлтэй Шүүгч

326

Могнооны Болормаа Чингэлтэй Шүүгч

327

Цэвээндоржийн Алтанцэцэг Чингэлтэй Шүүгч

328

Гансүхийн Есөн-Эрдэнэ Чингэлтэй Шүүгч

329

Ийшээгийн Ганбат Чингэлтэй Шүүгч

330

Баасанжавын Зориг Чингэлтэй Шүүгч

331

Дашцэрэнгийн Даваасүрэн Чингэлтэй Шүүгч

332

Боролзойн Халиун Чингэлтэй Шүүгч

333

Намсрайн Нарангэрэл Чингэлтэй Шүүгч

334

Батбаярын Мөнхбаяр Чингэлтэй Шүүгч

335

Загдаагийн Болдбаатар Чингэлтэй Шүүгч

336

Дамдинсүрэнгийн Оюунбат Багануур Ерөнхий шүүгч

337

Санжаагийн Жамсран Багануур Шүүгч

338

Пунцагийн Цэцэгдулам Багануур Шүүгч

339

Төмөрбаатарын Ганчимэг Багануур Шүүгч

340

Алтангэрэлийн Бямбажав Багануур Шүүгч

341

Пүрэвийн Туяа Багануур Шүүгч

342

Дансрангийн Бавуу Налайх Ерөнхий шүүгч

343

Лхагвадоржийн Энхбилэг Налайх Шүүгч

344

Батдоржийн Нармандах Налайх Шүүгч

345

Доржсүрэнгийн Алтаннавч Налайх Шүүгч

346

Зоригтын Түвшинтөгс Налайх Шүүгч
   

ЗАХИРГААНЫ ХЭРГИЙН ШҮҮХИЙН ШҮҮГЧИД

347

Цэндийн Цогт Захиргааны хэргийн давж заалдах Шүүгч

348

Авирмэдийн Отгонцэцэг Захиргааны хэргийн давж заалдах Шүүгч

349

Түндэвийн Энхмаа Захиргааны хэргийн давж заалдах Шүүгч

350

Пүрэвдоржийн Соёл-Эрдэнэ Захиргааны хэргийн давж заалдах Шүүгч

351

Дэмбэрэлийн Батбаатар Захиргааны хэргийн давж заалдах Шүүгч

352

Бямбаагийн Мөнхтуяа Захиргааны хэргийн давж заалдах Шүүгч

353

Баттулгын Одонтуяа Архангай Шүүгч

354

Цэрэндоржийн Батмөнх Архангай Шүүгч

355

Зукарын  Гүлбарша Баян-Өлгий Шүүгч

356

Сейтмуратын Еркеш Баян-Өлгий Шүүгч

357

Махайн Риза Баян-Өлгий Шүүгч

358

Цэдэвийн Сувдмаа Баянхонгор Шүүгч

359

Батбаярын  Мөнхжаргал Булган Шүүгч

360

Пүрэвсүрэнгийн  Ууганцэцэг Булган Шүүгч

361

Гомбодоржийн Гантуяа Булган Шүүгч

362

Бадамдоржийн Саранчимэг Говь-Алтай Шүүгч

363

Энхжаргалын Золбадрах Говь-Алтай Шүүгч

364

Энхтуяагийн Халиунбаяр Говьсүмбэр Шүүгч

365

Нанзадын Дамдинсүрэн Говьсүмбэр Шүүгч

366

Далантайн Нарантуяа Дархан-Уул Шүүгч

367

Жамъянхоролын Оюунчимэг Дархан-Уул Шүүгч

368

Зундуйн Энхтуяа Дархан-Уул Шүүгч

369

Паламын  Амаржаргал Дорнод Шүүгч

370

Намсрайн Балжмаа Дорнод Шүүгч

371

Батбаярын  Оюун Дорнод Шүүгч

372

Баярын  Цэнд Дорноговь Шүүгч

373

Балжиннямын Сийлэгмаа Дорноговь Шүүгч

374

Буянтогтохын  Сугиржав Дундговь Шүүгч

375

Володягийн Цэрэнрагчаа Дундговь Шүүгч

376

Нямын Амарзаяа Завхан Шүүгч

377

Лхагважаргалын Тунгалаг Завхан Шүүгч

378

Баттуулайн Болормаа Орхон Шүүгч

379

Доржийн Сарангэрэл Орхон Шүүгч

380

Энхбатын Зоригтбаатар Орхон Шүүгч

381

Сангаагийн Отгонцэцэг Өмнөговь Шүүгч

382

Цэдэн-Ишийн Нэргүй Өвөрхангай Шүүгч

383

Баясахын Сугар Өвөрхангай Шүүгч

384

Жалбаагийн Бурмаа Сэлэнгэ Шүүгч

385

Лидагийн Одбаатар Сэлэнгэ Шүүгч

386

Дашравдангийн Халиун Сэлэнгэ Шүүгч

387

Сэнгэдоржийн Оюунтунгалаг Сүхбаатар Шүүгч

388

Хаянхярваагийн Эрдэнэтуяа Сүхбаатар Шүүгч

389

Доржготовын Чанцалням Төв Шүүгч

390

Чирчингийн Одсүрэн Төв Шүүгч

391

Уртнасангийн Бадамсүрэн Увс Шүүгч

392

Түмэнжаргалын Оюунгэрэл Увс Шүүгч

393

Сангибатын Сайнбилэг Ховд Шүүгч

394

Гомбосүрэнгийн Сонинболор Ховд Шүүгч

395

Тогтохдоржийн Долгорсүрэн Хөвсгөл Шүүгч

396

Балжирхүүгийн Энхтайван Хөвсгөл Шүүгч

397

Ганбатын Баясгалан Хэнтий Шүүгч

398

Бямбаагийн Мөнх-Эрдэнэ Хэнтий Шүүгч

399

Цэрэннадмидын Батсүрэн Нийслэл Шүүгч

400

Дугажийн Дамдиндорж Нийслэл Шүүгч

401

Дүгэрхүүгийн Эрдэнэчимэг Нийслэл Шүүгч

402

Сосорын Мөнхжаргал Нийслэл Шүүгч

403

Бат-Өлзийн Хажидмаа Нийслэл Шүүгч

404

Дамдинсүрэнгийн Зоригтбаатар Нийслэл Шүүгч

405

Доржгочоогийн Баатархүү Нийслэл Шүүгч

406

Эрдэмбилэгийн Лхагвасүрэн Нийслэл Шүүгч

407

Цолмонгийн Сайхантуяа Нийслэл Шүүгч

408

Баатарын  Адъяасүрэн Нийслэл Шүүгч

409

Оюунбатын Оюунгэрэл Нийслэл Шүүгч

 

 

Холбоотой мэдээ

(0) Сэтгэгдэл

Leave a Reply

Your email address will not be published.